O mnie

Nazywam się Grzegorz i z wykształcenia jestem elektronikiem-automatykiem, z zawodu programistą, a z zamiłowania krótkofalowcem i anteniarzem.

Moja przygoda z elektroniką i radiem rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Wówczas podpatrywałem kuzyna budującego wzmacniacze audio do własnych konstrukcji kolumnowych. Zacząłem dużo czytać i rozpocząłem próby ze składaniem prostych urządzeń. W miarę nabierania wiedzy powstawały kolejne praktyczne realizacje, których osią były: czas, częstotliwość i łączność.

Z biegiem lat zainteresowałem się szczególnie tematami bezprzewodowej transmisji danych, optymalizacją poboru energii i zasilaniem z wykorzystaniem odnawialnych źródeł. Zawsze przy tym towarzyszyło mi radio. Lubię słuchać muzyki oraz ciekawych programów radiowych. Na liście marzeń miałem kiedyś pracę w rozgłośni jako realizator dźwięku lub spiker. Życie potoczyło się inaczej lecz radio nadal pozostało ze mną.

Na przestrzeni ostatnich lat zainteresowały mnie tematy rozproszonych czujników mierzących parametry środowiskowe oraz wykorzystanie bardzo efektywnej modulacji LoRa. Wywołało to potrzebę powrotu do zgłębiania tajników radia jako medium komunikacyjnego. Zakupiłem odbiornik globalny i zacząłem robić nasłuchy.

W krótkim czasie załapałem bakcyla i postanowiłem zostać krótkofalowcem. Po przejściu wpomagającego kursu w terenowym oddziale PZK (OT-01) i pomyślnym zdaniu egzaminu państwowego (z końcem 2018) powoli organizuję swoje radiowe gniazdko i uczę się kunsztu radiowca. Póki co pracuję QRP.

Znak wywoławczy mojej radiostacji to SP6HFE, zaś moje stałe QTH to Siechnice pod Wrocławiem.

Zapraszam do kontaktu w sprawach radiowych (zwłaszcza antenowych). Jestem otwarty na wspólne projekty, organizację wydarzeń i przepływ wiedzy.

73 i do usłyszenia na pasmach!