Precle

Nie czekaj na cud – skutecznie wołaj stacje DX na FT8

Być może zdarza Ci się, jak mi, usiąść do radia i dać się pochłonąć pracy przy łącznościach cyfrowych modulacją FT8. Masz skonfigurowany WSJT-X, “dostatecznie dobrze” powieszoną antenę, którą właśnie co “dociągnąłeś skrzynką“, czujesz się panem sytuacji i obserwujesz okno wywołań w poszukiwaniu nowych kontaktów “do zrobienia”. Od czasu do czasu na liście pojawia się ciekawa (i być może rzadka) stacja DX – z nawet dobrym raportem odbioru – jednak jesteś pośrodku innego, łatwego, QSO i nie możesz jej odpowiedzieć ot tak. Ów stacja ginie, po chwili, gdzieś na liście wywołań, lub usuwasz ją przypadkiem czyszcząc okno wyników, a ona na dodatek, z jakiegoś powodu, przestaje podawać wywołanie i nie możesz nawiązać z nią łączności. Szkoda Ci tak przegapionej okazji…

Dla czego nie łatwo jest “upolować” DX’a

Sam wielokrotnie znalazłem się w opisanej sytuacji będąc początkującym użytkownikiem modulacji FT8. Odpowiadanie stacji wołającej realizowane jest przez wybranie jej z okna aktywności pasma, gdzie na ogół wyfiltrowane są transmisje CQ. Podwójne kliknięcie w wybrany rekord ustawia sekwencję QSO i następuje próba przeprowadzenia pojedynczej zautomatyzowanej łączności. W przypadku nie pojawiania się interesującej stacji na liście nie ma w co kliknąć i przez to nie można zainicjować łączności.

Ciekawostką jest to, iż sporo stacji (zwłaszcza rzadkich lub ekspedycji) prowadzi w pełni zautomatyzowane łączności i gdy toną w pileup-ie nawet nie ponawiają wywołania. Kto widział CQ i zdążył uruchomić sekwenser WSJT-X’a ten stale próbuje wołać czekając na swoją kolej w ramach jak ruch jest sukcesywnie rozładowywany. Inni szukający nowych kontaktów nie widzą ciekawej okazji, ponieważ ona zwyczajnie nie podaje wywołania i nie jest przepuszczana przez filtr aktywności.

Co zrobić by wiedzieć więcej

Aby zaradzić problemowi istnieje prosty sposób na zorientowanie się w tym co aktualnie dzieje się na paśmie. Wystarczy odznaczyć opcję interfejsu WSJT-XCQ only” by w oknie aktywności zaczęły pojawiać się rekordy z wszystkimi zdekodowanymi sygnałami jakie udało się odebrać naszemu radio.

Przykład poniżej prezentuje dwie sytuacje:

  • stacja EI7JQ początkowo widoczna w oknie aktywności pasma ponieważ podawała wywołanie ogólne,
  • EI7JQ widoczna ponownie jednak podczas prowadzenia wymiany (tu odpowiadała stacji MW0GWT); ponieważ podczas wymiany nie jest podawane wywołanie ogólne taki rekord nie pojawia się na liście filtrowanej po “CQ only”.
Wyłączenie opcji “CQ only” w programie WSJT-X pozwala podglądać bieżącą aktywność na paśmie w poszukiwaniu ciekawych kontaktów / DX

Dzięki niefiltrowanemu monitorowaniu możemy odkryć jakie ciekawe stacje aktualnie słyszymy, mimo iż nie prowadzą aktywnie wywołania ogólnego. Klikając dwukrotnie w rekord zawierający stację prowadzącą transmisję (czyli według protokołu jest to drugi znak) uruchamiany zostaje sekwenser i zaczynamy wołać wybrany znak, oraz słuchać ewentualnej odpowiedzi na poprawnej częstotliwości.

A co ze znakami znajdującymi się jako pierwsze w rekordzie okna aktywności? Nie ma pewności czy taką stację w ogóle usłyszymy. Wiedzę o niej mamy wyłącznie od drugiej strony danego QSO, która podczas wymiany podaje znak swojego korespondenta. W tej sytuacji należy obserwować wpisy z kolejnych (naprzemiennych) sekwencji wymiany do czasu kiedy interesujący znak pojawi się jako drugi. Tylko wówczas można rozpocząć próbę łączności. Nie należy się zrażać, gdy taka sytuacja nie nastąpi – tak jak wspominałem wyżej: analizowana stacja może być poza zasięgiem naszego systemu antenowego.

Podsumowanie

Prosty filtr danych pojawiających się w oknie raportu programu WSJT-X jest elementem poszerzającym zdolności operatorskie radioamatora pracującego z modulacjami cyfrowymi – w tym FT8. Analiza pełnej informacji o aktywności na paśmie daje wiedzę odnośnie tego kto z kim, w danym momencie, przeprowadza łączności. Wiedza ta jest niezwykle przydatna podczas badania zdolności transmisyjno-odbiorczej dostępnego systemu antenowego, a za razem poszukiwań stacji odległych (DX) lub, jakkolwiek, wyjątkowych. Analiza pojawiających się znaków wywoławczych daje jednocześnie ogląd na potencjalne otwarcia propagacyjne, z których można świadomie korzystać. Jednym z zastosowań tej analizy jest określenie właściwego momentu uruchomienia swojego własnego wywołania ogólnego licząc na to, że dla kogoś po drugiej stronie komunikacyjnego tunelu wołająca radiostacja stanie się ciekawą zdobyczą DX

Miłego DX’owania!

Radioamator i miłośnik komunikacji. Zainteresowany tematyką synchronizacji i transferu czasu. Entuzjasta New Space. Maker. Człowiek dzielący się wiedzą. Otwarty na wyzwania HAM Radio.